2020 Schedule

Register for any or all of our stellar panels.

Details are updated as information becomes available.
Stay tuned!

Thursday, September 10

7:00 p.m. Opening Conversation
Chris Bohjalian, The Red Lotus
Jim DeFilippi, Pals, Punks, and Pagans: Stories and Studies of the Criminal’s Mind
Register

 

Friday, September 11

7:00-7:30 p.m. Red Carpet

7:30 p.m. Keynote Conversation: Kiley Reid, Such a Fun Age with Halle Butler, The New Me.
Register

 

Saturday, September 12

Children’s Lit Fest

Don’t miss out! These live readings will not be recorded.

10:00 a.m. Story Hour Register
Calef Brown, Up Verses Down
Samara Cole Doyon, Magnificent Homespun Brown
Rajani LaRocca, Seven Golden Rings
Scott Magoon, Linus the Little Yellow Pencil
Register


Adult Author Panels and Conversations

Panels are 45 minutes.

10:00 a.m. Reckoning with Faith
Alena Dillon, Mercy House
Mimi LeMay, What We Have Become
Moderator: Meghan MacLean Weir, The Book of Essie
Register

11:00 a.m. Writing My Life
Calvin Hennick, Once More to the Rodeo
Grace Talusan, The Body Papers
Moderator: J.D. Scrimgeour, Themes from English B
Register

1:00 p.m. Giving Stories Voice
Aaron Mahnke, LORE podcast
Sara Sheckells, voice actor
Moderator: Matt Phillion, The Tomb of the Maker (The Dungeon Crawlers)
Register

2:00 p.m. Conversation—Writers Writing Writers
Emily Henry, Beach Read
Laura Zigman, Separation Anxiety
Register

3:00 p.m. Conversation—Meet the Debuts
Elizabeth Ames, The Other’s Gold
Alexis Schaitkin, Saint X
Register

4:00 p.m. Reclaiming Identities
Adrienne Brodeur, Wild Game
Jeffrey Colvin, Africaville
Moderator: Marjan Kamali, The Stationery Shop
Register

7:00 p.m. Evening Conversation—Mystery
Joseph Finder, House on Fire
Hank Phillippi Ryan, The Murder List
Register

 

Sunday, September 13

Young Adult Author Panels and Conversations

Panels are 45 minutes.

11:00 a.m. Witchy YA
Zoraida Córdova, Wayward Witch / Vampires Never Get Old
Alexis Henderson, The Year of the Witching
Christine Lynn Herman, The Deck of Omens
Moderator: Isabel Sterling, This Coven Won’t Break
Register

12:00 p.m. Conversation—Writing Partners
Anna-Marie McLemore, Miss Meteor
Tehlor Kay Mejia, Miss Meteor
Register

1:00 p.m. Suspenseful Storytelling
Tiffany D. Jackson, Grown
Kelly McWilliams , Agnes at the End of the World
Rory Power, Burn Our Bodies Down
Diana Urban, All Your Twisted Sisters

Moderator: Hal Schrieve, Out of Salem
Register

2:00 p.m. Conversation—Political Activism
Brandy Colbert, The Voting Booth
Natalia Sylvester, Running
Register

3:00 p.m. Immersive Fantasy
Cinda Williams Chima, Deathcaster (Shattered Realms)
Marie Rutkoski, The Midnight Lie (Winner’s Curse trilogy)
Shveta Thakrar, Star Daughter
Moderator: Lyra Selene, Diamond & Dawn
Register

4:00 p.m. Conversation—Fairytale Retellings
Kalynn Bayron, Cinderella Is Dead
Julie C. Dao, The Mirror: The Broken Wish
Register

5:00 p.m. Exploring the Depth of Contemporary Romance
Nandini Bajpai, A Match Made in Mehendi
Leah Johnson, You Should See Me in a Crown
Moderator: I.W. Gregorio, This Is My Brain in Love
Register